Piste de curse renumite

Churchill Downs Race Track Churchill Downs este un hipodrom american cunoscut pentru găzduirea cursei anuale Kentucky Derby. Denumită în onoarea lui John și Henry Churchill, pista a fost inaugurată oficial în 1875 și în același an a găzduit primul derby. Localizat în Louisville, Kentucky, hipodromul acoperă o suprafață 147 (0.59 km2) și poate adăposti până la 50.000 de spectatori. La începutul secolului XXI, timp de 3 ani și jumătate, au fost întreprinse lucrări de reconstrucție în valoare de 121 milioane de dolari. Complexul a fost dotat cu încă 79 de camere de hotel de lux, iar cele 2 turnuri istorice au fost renovate.
Belmont Park Race Track Belmont Park este unul din cele mai vestite hipodromuri din SUA. Localizată în suburbiile New York-ului, această pistă pentru cursele de cai a fost inaugurată în 1905 și este locul unde se desfășoară Belmont Stakes, cel de-al treilea eveniment al seriei Triple Crown. Hipodromul din Belmont mai este numit “Pista Campionilor”, pentru că fiecare cal legendar al secolului XX și-a onorat prezența la cursa de aici, inclusiv cei 11 campioni ai Triple Crown. După ce a fost reinaugurată în 1968, Belmont Stakes rămâne una din cele mai mari curse de cai pur-sânge, cu un public de aproximativ 100.000 de spectatori în fiecare an.
Aintree Racecourse Hipodromul Aintree, inaugurat în 1829, găzduiește anual Grand National, una din cele mai fascinante curse de cai de pe glob. Această cursă cu obstacole atrage un interes enorm nu doar din partea entuziaștilor acestui sport, dar și din partea celor care nu prea obișnuiesc să vizioneze sau să parieze pe curse de cai. Cele 16 obstacole împrăștiate de-a lungul cursei, printre care vestitele The Chair, Valentine’s Brook, Foinavon, Canal Turn și Becher’s Brook, sunt un coșmar pentru jochei, dar, în același timp, oferă un spectacol nemaipomenit spectatorilor. Din păcate, datorită condițiilor stringente ale competiției, această pistă este și locul unde se desfășoară frecvent accidente, unele fatale pentru armăsari sau/și jochei.
Ascot Racecourse Hipodromul Ascot este una din cele mai solicitate piste de curse din Marea Britanie, găzduind 9 din cele 32 de curse de top din țară. Cele mai cunoscute sunt cursele King George VI Stake și Queen Elizabeth Stake, desfășurate în luna iulie. Pe acest hipodrom se desfășoară competiții în nu mai puțin de 26 de zile pe an, iar în cursul iernii, hipodromul găzduiește curse de sărituri. Hipodromul Ascot este mereu asociat cu Casa Regală, datorită apropierii de Castelul Windsor. A fost fondat în 1711 de către Majestatea Sa Regina Ana și a fost supus unei renovări capitale între 2004 și 2006. Peste 300.000 de oameni vizitează hipodromul Ascot anual, fiind ce mai frecventată pistă de curse a Europei.
Chester Racecourse Hipodromul Chester a fost desemnat oficial drept cea mai veche pistă de curse din Marea Britanie care încă mai funcționează. Este și cea mai scurtă pistă dintre cele de importanță majoră, având o lungime de 1,8 km. The Chester își trage originile încă din secolul XVI. Pe acest loc, în Evul Mediu se desfășurau meciuri de fotbal. Însă jocul de fotbal era atât de violent, încât i-a determinat pe autoritățile orășenești să îl interzică în 1539 și să îl înlocuiască cu o întrecere de hipism. Chester găzduiește anual câteva curse notabile printre care Cheshire Oaks, Chester Cup și Huxley Stakes. Cursele desfășurate aici sunt foarte populare, datorită proximității față de baruri, restaurante și hoteluri.