Câini de curse renumiți

Mick the Miller Dog Mick the Miller este considerat un pionier al curselor de câini din Regatul Unit. Născut în Irlanda, Mick trebuia să evolueze în circuitul de curse american, dar din cauza unui tornado devastator care a lovit orașul St. Louis, cursa a fost amânată. El a fost vândut Părintelui Martin Brophy, care l-a luat cu el în Anglia. În ciuda faptului că cariera lui a fost foarte scurtă, Mick the Miller a fost aclamat în lumea întreagă, iar la ultima cursă din carieră el deja avea statutul de legendă. Cea mai mare realizare a sa a fost câștigarea a 19 curse consecutive, inclusiv două derby-uri ale Angliei succesive. Mick the Miller a câștigat 51 de starturi dintr-un total de 68 de curse la care a participat, iar după retragere, a apărut în numeroase filme și la evenimente sociale, păstrându-și statutul de legendă a sporturilor.
Patricia's Hope Greyhound Patricia’s Hope a fost unul din cei mai cunoscuți câini de curse. Un câine de culoare alb-cafenie, el a fost înzestrat cu o uimitoare agilitate și determinare. Patricia’s Hope a câștigat 8 din 16 curse la care a participat în primul an de competiții. În derby-ul din 1972, oponentul său era considerat favorit clar, având cota de 7/1. Totuși, Patricia’s Hope a câștigat într-un mod uimitor, devansându-și oponentul cu 4 lungimi pe finalul cursei. În același an, Patricia’s Hope a fost retras din circuitul competițional pentru a fi folosit drept animal de prăsilă, dar s-a întors cu îndrăzneală în următorul sezon pentru a-și adjudeca cea de-a doua victorie de derby. După acest triumf, a devenit cel de-al doilea câine din istorie, după Mick the Miller care a câștigat 2 derby-uri, rezultat care a mai fost atins doar de Rapid Ranger și Westmead Hawk.
Ballyregan Bob Greyhound Ballyregan Bob a fost unul din câinii cei mai de succes din Marea Britanie. El va fi rămâne mereu în memorie pentru recordul uimitor de 32 de victorii consecutive, stabilit la mijlocul anilor ’80. El a participat la 48 de curse, și în doar 6 dintre ele a fost înfrânt. Antrenorul său, George Curtis, a spus despre el că este „mașina de curse perfectă”. Ballyregan Bob a fost, într-adevăr, un superstar al curselor de câini, iar cursele la care participa au fost mereu frecventate de o mulțime de fanii dornici să-l vadă alergând. El era cunoscut pentru capacitatea de a recupera rapid distanțe după starturi întârziate, finalizând cursa cu o viteză uimitoare. Ballyregan Bob a stabilit un nou record mondial în ultima cursă din cariera sa, iar prin priza pe care a avut-o la public, a adus un suflu de aer proaspăt curselor de câini, care începuseră să piardă din popularitate.
Scurlogue Champ este unul din cei mai populari câini de curse din Marea Britanie. Un favorit al publicului și un competitor extraordinar, întrecerile cu Scurlogue au fost pe larg urmărite în toată țara; pentru el a fost scris un cântec, de tipul celor cântate de suporterii echipelor de fotbal. Stilul său de alergare a fost o delectare pentru ochi. El începea încet, fiind întrecut de ceilalți competitori, pentru ca mai apoi, în mod miraculos să îi întreacă pe toți. La fel ca și toți marii campioni a avut și el o poveste de viață înainte de a deveni un superstar. A fost schimbat pentru o vacă, intrând în posesia lui Jim Sutton, cel care avea să-i descopere potențialul pentru alergare. Ceea ce a urmat mai departe a fost câștigarea a 51 de starturi dintr-un total de 65 și stabilirea a nu mai puțin de 18 recorduri competiționale.
Rapid Ranger Greyhound Rapid Ranger a fost un câine mascul cu pete și unul din cei 3 câini de curse din istorie care au câștigat derby-ul englez de cel puțin două ori. Începutul carierei nu a fost tocmai de succes pentru Ranger, el fiind învins în primele sale 2 curse. Totuși, ulterior, el a strălucit la ursele ulterioare, ceea ce i-a adus glorie eternă în lumea sportului. E remarcabil faptul că în cele două derby-uri câștigate, Ranger a fost întrecut în primele runde, dar a învins convingător în ambele curse finale. A fost aproape de câștigarea celui de-al treilea derby al carierei, dar picioarele i-au cedat spre finalul cursei. În 2010, Ranger a suferit un atac de cord și a fost eutanasiat. Decizia a fost luată după ce i-au fost paralizate ambele picioare.