Cai celebri

Horses Kincsem Kincsem (În traducere din maghiară – “Comoara mea”) a fost cel mai de succes cal de cursă pur-sânge al tuturor timpurilor, cu un record incredibil de 54 de curse câștigate din 54 de starturi, record care nu a fost bătut nici până astăzi. Iapa minune a fost invincibilă în toate cursele la care a participat pe întreg continentul european, ceea ce i-a adus statutul de simbol național al Ungariei și faimă în întreaga lume. Cel mai mare hipodrom din Budapesta îi poartă numele.
Horses Eclispe Eclipse a fost un excepțional cal de curse pur-sânge britanic, care a câștigat, în secolul XVIII, toate cele 18 starturi ale sale, inclusiv 11 competiții regale, dar a trebuit retras din competiții după doar 17 luni pentru că proprietarii de cai nu mai doreau sa participe la curse alături de el. Ulterior, Eclipse a devenit un reproducător de succes. Osemintele lui Eclipse se odihnesc la Colegiul Veterinar Regal din Hertfordshire. În urma unei necropsii, s-a descoperit că inima lui Eclipse era supradimensionată (cântărind 6,3 kg).
Horses Man o' War Man o’ War a fost unul din cei mai grandioși cai de curse pur-sânge. El a câștigat 20 din 21 de curse la care a participat după Primul Război Mondial, stabilind 3 recorduri mondiale, 2 recorduri americane și 3 recorduri ale hipodromurilor. În singura sa cursă pierdută, Man o’ War executa cercurile de încălzire și se afla cu spatele la linia de start în momentul în care bariera a fost ridicată. La 2 ani el căra 59kg în 6 curse; puțini cai au fost vreodată în stare să care o astfel de greutate. a fost introdus în Galeria de Onoare și în Muzeului Național al Cailor de Curse al Statelor Unite în 1974. A fost clasat pe locul 1 de revistele Blood-Horse și Sports Illustrated în topul celor mai buni cai ai secolului XX.
Horses Secretariat Secretariat a fost un legendar cal de curse american, deținător al multor trofee prestigioase. A devenit primul campion Triple Crown în 25 de ani, stabilind recordul în toate cele 3 evenimente ale seriei. O necropsie efectuată după moartea sa a stabilit că inima lui Secretariat era mult mai mare decât cea a unui cal obișnuit. In 1999, ESPN l-a clasat pe locul 35 în topul celor mai buni atleți ai secolului XX. Secretariat a fost introdus în Galeria de Onoare și în Muzeului Național al Cailor de Curse al Statelor Unite în 1974.
Horses Best Mate Best Mate a fost unul din cei mai iubiți armăsari din istoria curselor de cai din Regatul Unit. Moartea sa subită a părut pe primele pagini ale celor mai importante ziare. Best Mate a fost omagiat în toată țara, după ce a suferit un atac de cord în timpul competiției William Hill Haldon Gold Cup. El a câștigat turneul Cheltenham Gold Cup de trei ori și nu a doborât nici o barieră și nici un obstacol în întreaga sa carieră. El a câștigat 14 din totalul de 22 de curse la care a participat și a finisat pe poziția secundă în alte 7 curse. În martie 2007, legendarul cal a fost inclus printre cei 12 granzi ai Galeriei de Onoare Cheltenham.
Horses Red Rum Red Rum a fost un cal de curse legendar care a reușit un triplu istoric de neimaginat câștigând turneul Grand National în 1973, 1974 și 1977. Vestita cursă cu obstacole era considerată una dintre cele mai dificile din lume și era adeseori supranumită testul final de curaj pentru caii de curse. Victoria la o distanță de 30 de lungimi avantaj este de departe cea mai semnificativă victorie din istoria turneului Grand National. Conform unui sondaj efectuat în anul 2002 în Regatul Unit, cea de-a treia victorie istorică a lui Red Rum a fost clasată pe locul 24 în topul celor mai extraordinare momente sportive ale tuturor timpurilor. Red Rum rămâne și până acum unul din cei mai cunoscuți cai de curse în Regatul Unit.